Архів рубрики: Мультимедіа

Skype у Debian 7 (wheezy)

Версія Skype 4.2.0.11 з офіційного сайту хоча і була для архітектури i386, але встановилась майже без проблем (звичайно натягнула трохи зайвих пакетів). А от у роботі була дуже нестабільною:

 • час від часу пропадав звук
 • без видимої причини програма припиняла свою роботу (так звані crashes)
 • одного разу взагалі підвісила Х-и

Після чергового крешу, я спробував знайти щось на зразок логу, але це виявилось не так просто. Тому наступний раз я запустив скайп з командного рядка, щоб бачити, які повідомлення він пише до консолі. На жаль, вивід того терміналу я не зберіг, але там були повідомлення про невірні параметри налаштування звуку. Трохи погугливши, я знайшов рішення для 64-х розрядної Debian та 32-х розрядного Skype:

# apt-get install libasound2-plugins:i386

Після встановлення пакунку libasound2-plugins для архітектури i386 – попередження з консолі зникли.

Перетворення WAV у MP3

Нещодавно, мені потрібно було перетворити аудіо CD у формат MP3. На диску виявився всього один файл, який у файловому менеджері показувався як “Track 01.wav”. Я його успішно скопіював на жорсткий диск, але розмір у 360 Мб мене не порадував.

Я вирішив перетворити його у формат MP3. Зробити це досить просто, існує команда lame:

$ lame -h -b 192 file.wav file.mp3

Обробка сканованих документів

Відскановані документи часто займають дуже багато місця і потребують подальшої обробки у растрових графічних редакторах, таких як Gimp.

Та коли документів дуже багато і всі вони типові, хочеться якось автоматизувати цей процес. Наприклад, ви просканували паспорта та ідентифікаційні коди співробітників. На виході маємо велетенські графічні файли формату А4, причому на деяких паспорт та код розташовані одночасно. Задача перетворити все на файли прийнятного розміру та розділити спільні зображення (на те ще згори, та те що знизу).

На наше щастя вже давно існує консольна утиліта для цього. Входить вона у графічний пакет Image-Magick та називається mogrify.

Припустімо, що всі вхідні файли розташовуються в одному каталогу та мають розширення *.jpg. Ми зменшуємо їх габаритні розміри до 1500 пікселів та розділяємо навпіл горизонтально. Для цього вистачить всього однієї команди:

$ mogrify -resize 1500x1500 -crop 100%x50% *.jpg

Нові файли матимуть назви такого виду (приклад, file.jpg):

 • file-0.jpg – верхня частина
 • file-1.jpg – нижня частина

Вам залишається лише вручну видалити частини без корисного змісту – там де сканувалися документи формату А5.

Якщо Вам важливо зберегти пропорції сканованих малюнків, то можете зменшити їх розподільчу здатність та якість стискання JPEG. Наступна команда встановлює розподілчу здатність у 96 DPI та якість зображення 80%:

$ mogrify -resample 96 -quality 80% -crop 100%x50% *.jpg

Лінукс та програми для роботи з електронними книжками

e-book managementНаразі вже є гарною звичкою випускати вільне програмне забезпечення одразу для усіх популярних операційних систем. Не стало виключенням і ПЗ для роботи з електронними книжками, пристроями E-book.

Нагальної потреби у таких програмах немає, але все ж таки приємно, коли всі інструменти під рукою. Однією з таких програм є Calibre E-book management. В неї дещо дивний інсталятор – дуже довгий командний рядок, але все встановлюється швидко. До речі, ваш дистрибутив може мати цю програму у пакетах:

$ apt-cache search calibre
calibre - Конвертер та менеджер бібліотеки електронних книг
calibre-bin - Конвертер та менеджер бібліотеки електронних книг

У цієї програми дуже багато функцій, але особисто мені сподобалось підтримка дуже великої кількості E-book пристроїв та вміння конвертувати книжки з одного формата в інший. Так я без проблем переконвертував PDF у EPUB.

Також ця програма допоможе вам змінити автора чи назву книжки, що звичайно стане у пригоді, коли ви будете шукати книжку у E-book пристрої.

Мікрофон у Skype після оновлення Debian Lenny до Squeeze

Після оновлення Debian, в мене перестав працювати мікрофон у скайп. Звук є, а от у розмовах я можу тільки слухати. Нічого путнього у інтернеті не знайшов.

Пробував # alsactl init

Змінювати параметри різних міксерів (alsamixer, gnome-alsamixer, gnome-volume-control), але нічого путнього не вийшло.

Тоді я подумав, що мені потрібен мікрофон тільки у Skype і поліз у його параметри. Там напряму вибрав щось схоже на мікрофон:

Примусовий мікрофон для Skype в ЛінуксХто б міг подумати, що саме він HDA Intel, ALC1200 Analog Front speakers (front:CARD=Intel,DEV=0) мені і підійде.

VirtualBox достойна заміна для VMware

Після оновлення Debian в мене перестав працювати VMware-server. Спроби перекомпілювати його модуль ядра виявились марними, тому я почав шукати альтернативу для настільних віртуальних машин. Згадав про VirtualBox – давню розробку Sun, яка вже поглинена Oracle.

Все встановлено було з “коробки” тобто з пакетів стабільного дистрибутива:

# apt-get install virtualbox-ose

У меню Системні утиліти з’явився пункт VirtualBox OSE. В нього дуже приємний інтерфейс, все зрозуміло і просто. Навіть документація не встановлюється в базовій версії але на ваше прохання – вона завантажується з веб-сайту.

Запуск Windows XP в VirtualBoxОсь так виглядає запуск операційної системи Windows XP. Візуально все працює значно швидше чим VMware.

Дуже просто монтуються образи ISO дисків.

Якихсь декілька секунд і перед вами робочий стіл віртуальної операційної системи.

Робочий стіл Windows XP в VirtaulBox

Одразу після встановлення на екрані з’явилось попередження, що гостьова операційна система не підтримує автоматичного захоплення вказівника миші та вводу з клавіатури, а тому цей фокус слід перемикати вручну (клавіша правий Ctrl). Та слід віддати належне авторам VirtualBox: вони щоб поліпшити співпрацю віртуальної машини з гостьовою операційною системою пішли іншим шляхом. Замість вдосконалення оболонки (механізму віртуальної машини) вони запропонували пояснити гостьовій операційній системі про особливості середовища. Робиться це через встановлення додаткової програми, яка встановлюється саме в гостьову операційну систему. В документації цей програмний пакет називається Guest Additions. Залежно від типу гостьової операційної системи вам слід встановити:

 • Guest Additions for Windows
 • Guest Additions for Linux
 • Guest Additions for Solaris
 • Guest Additions for OS/2

Всі вони доступні на одному ISO-образі (VBoxGuestAdditions.iso), який також іде у пакеті virtualbox-guest-additions з офіційного дистрибутиву Debian, але у розділі non-free.

Як я потів вичитав у документації Вам навіть не потрібно вручну монтувати цей образ у гостьовій операційній системі, бо для цього призначено пункт меню Пристрої/Встановити гостьові доповнення. Але я про це не знав і зробив це більш складним способом. Знайшов образ у операційній системі:

$ locate VBoxGuestAdditions.iso
/usr/share/virtualbox/VBoxGuestAdditions.iso

Вручну змонтував його. Та запустив сценарій автозапуску.

Встановлення Guest Additionals для WindowsПісля цього мені стали доступні більш продвинуті можливості для віртуальної операційної системи.

По-перше, непотрібно переключати фокус введення, він переключається автоматично. По-друге, ваша гостьова операційна система тепер має кращу підтримку відео. Дійсно після встановлення цього пакету для Windows XP в мене нормалізувався список пристроїв комп’ютера. Взагалі, цей пакет має ще багато переваг, але мені дуже сподобалась функція спільних тек: Shared folders.

Підключення спільної теки у VirtualBoxЯ пам’ятаю як складно було це реалізувати у VMWare. А тут ви просто вказуєте каталог який буде спільною текою, підключаєте його через підключення мережевого диску і вуаля. При кожному запуску ваша гостьова операційна система має місце обміну файлами.

Більше того, наведу приклад зі свого досвіду. Мені потрібні віртуальні машини, щоб час від часу тестувати зовнішній вигляд веб-сайтів у різних браузерах та операційних системах. Особливо багато проблем з Windows та різними версіями Internet Explorer. Тому я створюю базову версію Windows XP. Налаштовую її як мені потрібно, додаю спільну теку і потім клоную її. У клонованих віртуальних машинах довстановлюю потрібні версії Internet Explorer-а. По суті я витрачаю час тільки на встановлення однієї програми, бо все інше в мене вже налаштоване так як мені треба. І всі мої гостьові операційні системи працюють з єдиною спільною текою.

Приклад спільної теки у гістьовій операційній системі Windows XP та LinuxНа малюнку ви можете бачити, як виглядає спільна тека з боку гостьової Window XP та головної операційної системи Лінукс.

Мало не забув сказати про ще одну дивовижну особливість Guest Additional. Завдяки цьому пакету Вам стає доступним спільний буфер обміну між головною та гостьовою операційними системами. При чому ви навіть можете обирати параметри цього обміну:

 • двонаправлений
 • головна -> гостьова
 • гостьова -> головна

Вирізати шматок відео в Linux і викласти його в YouTube

Мені потрібно було вирізати маленький фрагмент з відео файлу, щоб завантажити його на YouTube. Але простого редактора в Лінукс я не знайшов. Точніше їх досить багато, але витрачати час на те? щоб розібратися в тому як вони працюють мені не хотілося. До того ж мова йшла про таку просту операцію – вирізати маленький шматочок відео.

Я трохи погуглив і знайшов, що все це можна зробити за допомогою двох програм: ffmeg та mencoder. Синтаксис останньої мені більше сподобався, тому я скачав її (офіційний сайт http://www.mplayerhq.hu/).

Розпакував усе у директорію mplayer-checkout-2012-01-01. Зайшов до неї. Запустив конфігуратор:

$ ./configure

Доставив yasm:

# apt-get install yasm

Запустив конфігуратор ще раз, але прийшлося видалити директорію ffmeg, бо щось там Git-у у ній не сподобалось. Запустив компіляцію:

$ make

Щоб не встановлювати mencoder у систему, зробив на нього символічне посилання:

$ ln -s mplayer-checkout-2012-01-01/mencoder

А тепер найцікавіше. Для того, щоб вирізати скажемо одну хвилину з відео, починаючи з 10-ї хвилини, я використовую команду:

$ ./mencoder -ss 00:10:00 -endpos 00:01:00 -oac copy -ovc copy
 video.avi -o clip.avi

Обробка йде дуже швидко. І за декілька секунд – фрагмент відео (файл clip.avi) готовий.