Архів рубрики: X Window System

Налаштування 3G інтернету від 3mob (Utel) в Gnome 3 (Linux)

Лінукс, як і всі Unix-оподібні операційні системи, традиційно сильна у налаштуванні мережі. Так було у епоху Ethernet, але з появою бездротових мереж та мобільного інтернету 2G (GPRS/EDGE) та 3G (UMTS/HSPA) підключення до мережі це лише сервіс. Тепер на перший план виходить зручність підключення.

У менеджері вікон Gnome 3 ці налаштування відбуваються майже автоматично, але є я зміг підключитися до 3G від 3mob (Utel) лише першого разу, коли спрацював “візард” налаштування. Потім коли я вставляв USB 3G-модем (HUAWEI) і клацав на перемикачі “Мобільна радіомережа” – з’являлось повідомлення, що “ви підключені до мережі Utel” і потім “з’єднання розірване”. Вам сюди – якщо у Вас проблеми на рівні драйверу USB 3G-модему.

Треба вручну прибрати за “візардом”. Для цього з командного рядка запускаємо:

$ nm-connection-editor

На вкладці “Мобільні широкосмугові” знаходимо підключення Utel та клацаємо кнопку “Змінити…”.

На наступному екрані також обираємо вкладку “Мобільні широкосмугові”. У себе я включив перемикач “Підключати автоматично” – це головне. А також змінив тип на “Віддавати перевагу 3G (UMTS/HSPA)”, та вимкнув “Вмикати роумінг, якщо недоступна домашня мережа”. Закриваємо діалог клацнувши на кнопку “Зберегти…”.

Все. Тепер щоб підключитися до інтернету я вставляю 3G модем, трохи чекаю поки його ідентифікує система та клацаю на кнопці включення “Мобільної радіомережі”.

Обробка сканованих документів

Відскановані документи часто займають дуже багато місця і потребують подальшої обробки у растрових графічних редакторах, таких як Gimp.

Та коли документів дуже багато і всі вони типові, хочеться якось автоматизувати цей процес. Наприклад, ви просканували паспорта та ідентифікаційні коди співробітників. На виході маємо велетенські графічні файли формату А4, причому на деяких паспорт та код розташовані одночасно. Задача перетворити все на файли прийнятного розміру та розділити спільні зображення (на те ще згори, та те що знизу).

На наше щастя вже давно існує консольна утиліта для цього. Входить вона у графічний пакет Image-Magick та називається mogrify.

Припустімо, що всі вхідні файли розташовуються в одному каталогу та мають розширення *.jpg. Ми зменшуємо їх габаритні розміри до 1500 пікселів та розділяємо навпіл горизонтально. Для цього вистачить всього однієї команди:

$ mogrify -resize 1500x1500 -crop 100%x50% *.jpg

Нові файли матимуть назви такого виду (приклад, file.jpg):

 • file-0.jpg – верхня частина
 • file-1.jpg – нижня частина

Вам залишається лише вручну видалити частини без корисного змісту – там де сканувалися документи формату А5.

Якщо Вам важливо зберегти пропорції сканованих малюнків, то можете зменшити їх розподільчу здатність та якість стискання JPEG. Наступна команда встановлює розподілчу здатність у 96 DPI та якість зображення 80%:

$ mogrify -resample 96 -quality 80% -crop 100%x50% *.jpg

VirtualBox достойна заміна для VMware

Після оновлення Debian в мене перестав працювати VMware-server. Спроби перекомпілювати його модуль ядра виявились марними, тому я почав шукати альтернативу для настільних віртуальних машин. Згадав про VirtualBox – давню розробку Sun, яка вже поглинена Oracle.

Все встановлено було з “коробки” тобто з пакетів стабільного дистрибутива:

# apt-get install virtualbox-ose

У меню Системні утиліти з’явився пункт VirtualBox OSE. В нього дуже приємний інтерфейс, все зрозуміло і просто. Навіть документація не встановлюється в базовій версії але на ваше прохання – вона завантажується з веб-сайту.

Запуск Windows XP в VirtualBoxОсь так виглядає запуск операційної системи Windows XP. Візуально все працює значно швидше чим VMware.

Дуже просто монтуються образи ISO дисків.

Якихсь декілька секунд і перед вами робочий стіл віртуальної операційної системи.

Робочий стіл Windows XP в VirtaulBox

Одразу після встановлення на екрані з’явилось попередження, що гостьова операційна система не підтримує автоматичного захоплення вказівника миші та вводу з клавіатури, а тому цей фокус слід перемикати вручну (клавіша правий Ctrl). Та слід віддати належне авторам VirtualBox: вони щоб поліпшити співпрацю віртуальної машини з гостьовою операційною системою пішли іншим шляхом. Замість вдосконалення оболонки (механізму віртуальної машини) вони запропонували пояснити гостьовій операційній системі про особливості середовища. Робиться це через встановлення додаткової програми, яка встановлюється саме в гостьову операційну систему. В документації цей програмний пакет називається Guest Additions. Залежно від типу гостьової операційної системи вам слід встановити:

 • Guest Additions for Windows
 • Guest Additions for Linux
 • Guest Additions for Solaris
 • Guest Additions for OS/2

Всі вони доступні на одному ISO-образі (VBoxGuestAdditions.iso), який також іде у пакеті virtualbox-guest-additions з офіційного дистрибутиву Debian, але у розділі non-free.

Як я потів вичитав у документації Вам навіть не потрібно вручну монтувати цей образ у гостьовій операційній системі, бо для цього призначено пункт меню Пристрої/Встановити гостьові доповнення. Але я про це не знав і зробив це більш складним способом. Знайшов образ у операційній системі:

$ locate VBoxGuestAdditions.iso
/usr/share/virtualbox/VBoxGuestAdditions.iso

Вручну змонтував його. Та запустив сценарій автозапуску.

Встановлення Guest Additionals для WindowsПісля цього мені стали доступні більш продвинуті можливості для віртуальної операційної системи.

По-перше, непотрібно переключати фокус введення, він переключається автоматично. По-друге, ваша гостьова операційна система тепер має кращу підтримку відео. Дійсно після встановлення цього пакету для Windows XP в мене нормалізувався список пристроїв комп’ютера. Взагалі, цей пакет має ще багато переваг, але мені дуже сподобалась функція спільних тек: Shared folders.

Підключення спільної теки у VirtualBoxЯ пам’ятаю як складно було це реалізувати у VMWare. А тут ви просто вказуєте каталог який буде спільною текою, підключаєте його через підключення мережевого диску і вуаля. При кожному запуску ваша гостьова операційна система має місце обміну файлами.

Більше того, наведу приклад зі свого досвіду. Мені потрібні віртуальні машини, щоб час від часу тестувати зовнішній вигляд веб-сайтів у різних браузерах та операційних системах. Особливо багато проблем з Windows та різними версіями Internet Explorer. Тому я створюю базову версію Windows XP. Налаштовую її як мені потрібно, додаю спільну теку і потім клоную її. У клонованих віртуальних машинах довстановлюю потрібні версії Internet Explorer-а. По суті я витрачаю час тільки на встановлення однієї програми, бо все інше в мене вже налаштоване так як мені треба. І всі мої гостьові операційні системи працюють з єдиною спільною текою.

Приклад спільної теки у гістьовій операційній системі Windows XP та LinuxНа малюнку ви можете бачити, як виглядає спільна тека з боку гостьової Window XP та головної операційної системи Лінукс.

Мало не забув сказати про ще одну дивовижну особливість Guest Additional. Завдяки цьому пакету Вам стає доступним спільний буфер обміну між головною та гостьовою операційними системами. При чому ви навіть можете обирати параметри цього обміну:

 • двонаправлений
 • головна -> гостьова
 • гостьова -> головна

Програма для вимірювання розмірів на екрані – екрана лінійка

Екрана лінійкаІноді потрібно візуально визначити скільки пікселів по висоті чи ширині має той чи інший елемент на екрані (особливо у браузерах). Колись у IceWm була така класна функція: при переміщені вікна його габаритні розміри показувались у пікселях.

Але для всього іншого підійде програма екрана лінійка. Ті хто обрав для себе KDE можуть використати kruler, а я для себе встановив screenruler:

# apt-get install screenruler

Він в принципі вміє все, що і потрібно для лінійки:

 • вертикальні та горизонтальні розміри
 • одиниці виміру: пікселі, сантиметри, дюйми, пункти
 • може навіть вимірювати відсотки (коли довжина лінійки дорівнює 100%)

Відновлення панелей у Xfce4

Раптом у менеджері вікон Xfce зникли панелі.  Тобто користувач входить у сеанс, бачить свій робочий стіл, але панель задач та панель з кнопками запуску відсутні.

Спробував відкрити додаток панелей через параметри Xfce але він не відкрився.

Перевірив журнал помилок графічного сеансу:

$ tail  ~/.xsession-errors
...
** Message: Xkb extension found
** Message: Querying XF86Misc extension
** Message: XF86Misc extension found
** Message: Querying Xkb extension
** Message: Xkb extension found
*** PULSEAUDIO: Unable to connect: Connection refused
Connection failure: Connection refused

** (xfce4-panel:21950): WARNING **: xfce4-panel is not running

** (xfce4-panel:21952): WARNING **: xfce4-panel is not running

Скаржиться, що програма xfce4-panel не запущена. Через термінал запустив її:

$ xfce4-panel

Одразу панелі з’явилися на екрані. Не закриваючи xfce4-panel! завершив сеанс через кнопку виходу. Наступний вхід у Xfce був такий як завжди – панелі були на місці.